Som rejsende skal man være meget opmærksom på sin bagage og ejendele. Man står ofte i situationer, hvor der er mange mennesker omkring én, fx i lufthavnens check-ind kø, på en fyldt cafe eller i køen ved en turistattraktion.
Du bør altid låse værdigenstande inde i hotellets safetyboks, og overvej, hvad det er nødvendigt at tage med på stranden, i byen eller på shoppeturen. ”Brug din sunde fornuft, når du rejser. Tag fx ikke ipod og pas med ud om aftenen i håndtasken – tag derimod kun de kontanter med, du skal bruge, og lad dine dyre ejendele blive i hotellets safetyboks,” siger skadedirektør Jørgen Pedersen, Gouda Rejseforsikring.
Mange danskere tager både bærbar computer, smartphone og ipod med på rejsen. Skal du have elektronisk udstyr med, så pak det altid ned i din håndbagage, da der ikke altid ydes erstatning, hvis det er pakket ned i indtjekket bagage. ”Forebyg før skaden sker – overvej dit behov, og pak computer, kamera og anden elektronik med i håndbagagen,” fortæller Jørgen Pedersen. Udstyr som klapvogne, golfudstyr eller ski kan med fordel emballeres eller opbevares i de såkaldte airshells, som beskytter imod skader.
Undgå uheld på rejsen
29. september 2011
Efter en historisk regnfuld sommer i Danmark, pakker mange danskere kufferten og rejser mod varmere himmelstrøg i efteråret. Som rejsende er der mange ting, du selv kan gøre, for at undgå uheldige situationer som fx tyveri eller sygdom på ferien. Gouda Rejseforsikring giver gode råd til, hvordan du kan undgå uheld på rejsen.