Information om Influenza A

26. august 2009

Information om situationen med Influenza A H1N1

Som tidligere informeret har Gouda nøje fulgt situationen i Mexico. På baggrund af den seneste udvikling, herunder UM's seneste rejsevejledning, hvor "...UM ikke længere fraråder alle rejser, der ikke er nødvendige", har Gouda valgt at deaktivere evakueringsdækningen på vores rejseforsikringsprodukter.

Vores rejseforsikringer dækker som ved enhver anden sygdom, og du bør naturligvis søge læge og i øvrigt følge myndighedernes råd og vejledning i tilfælde af sygdom.

Yderligere information
Ønsker du yderligere information om sygdommen og forholdsregler i forhold til Influenza A H1N1, kan der søges information på Udenrigsministeriets hjemmeside, WHO’s hjemmeside og Sundhedsstyrelsens hjemmeside.

Udenrigsministeriets hjemmeside

WHO’s hjemmeside

Sundhedsstyrelsens hjemmeside

Kontakt Gouda
Kontakt gerne vores alarmcentral på tlf.: +45 33 15 60 60, hvis du får brug for læge eller hospital.

Kontakt Gouda

+45 88 20 88 20

gouda@gouda.dk

Se travlhedsbarometer

Online kundeservice

Tilmeld nyhedsbrev

Forsikringskort


Print forsikringskort